Jak na pomalý metabolismus?

20. března 2008 v 11:16 |  Hubnutí
Ráno u mnohých lidí probíhá ve spěchu a shonu, a na snídani většinou nezbývá čas. Zkuste nacvičit správné návyky o víkend. Ve všední den vám to pak půjde lépe.

Naši předkové si po ránu dopřávali třeba chleba nalámaný do piva, pivní polévku, a dokonce teplé pivo, k němuž se přikusoval namazaný opečený chléb. Nejčastěji se však snídával chléb se sýrem zapíjený syrovátkou.
To už dnes asi dělat nebudeme, ale napodobit naše předky můžeme aspoň%n v tom, že si na snídani uděláme čas.

Netrvá to dlouho

Pokud víte, jak na to, nezabere vám příprava snídaně víc než pár minut.
Správná snídaně by měla pokrýt zhruba 20-25 % denního energetického příjmu. Kvalitní snídaně by měla obsahovat cereálie (celozrnné pečivo nebo celozrnné cereálie), mléčný výrobek s probiotickou kulturou, ovoce nebo zeleninu.
"Sacharidy z cereálií vám dodají energii a v cereáliích obsažená vláknina zase povzbudí činnost střev. Bílkoviny z mléčného výrobku jsou pomaleji stravitelné - na jejich strávení se spotřebuje o 20 až 30% více energie (asi 150 až 200 kalorií za den), než u ostatních složek stravy. Takže se váš metabolismus spolehlivě zrychlí. Říká se tomu specificko-dynamický efekt bílkovin. Příkladem zdravé snídaně jsou např. celozrnné cereálie Nestlé Fitness s mléčným výrobkem," říká Pavel Suchánek, odborník na zdravou výživu.
Správné cereálie jsou vyrobeny z celozrnných výrobků a v jedné porci obsahují alespoň 6 g vlákniny. ## Zaděláno na tloušťku
Když spíme, metabolismus se zpomalí, ale s prvním jídlem se ale opět rozběhne.
Pokud snídani vynecháme, metabolismus bude stávkovat tak dlouho, dokud se nenajíme.
Organismus potřebuje mít průběžný příjem energie, aby si s ní mohl hospodařit v průběhu celého dne.
Pokud vynecháváme snídani a prvním jídlem je až oběd, dochází k nerovnoměrnému příjmu energie. Až do oběda tak naše tělo bude spalovat méně kalorií, než by spálit mohlo.
Organismus totiž postrádá stálý přísun energie a automaticky "se přepne" na úsporný režim - takže jakoukoliv následně přijatou energii ukládá do zásoby, aby byl připraven na další hladovění. Tak si nevědomky (bohužel) zaděláváme na obezitu.
"Lidé, kteří snídají, jsou štíhlejší. Z těch snídajících jsou pak štíhlejší ti, kteří konzumují celozrnné cereálie s mléčným výrobkem, na rozdíl od těch, co dávají přednost tradiční anglické snídani," vysvětluje Suchánek.

Pijte od rána

Nezapomínejme ani na dostatečný příjem tekutin. Ti, kdo chtějí ráno svůj organismus nastartovat pouze kávou, třeba i oslazenou, dělají velkou chybu.
Káva organismus spíše odvodňuje, zatímco tělo po noci potřebuje tekutiny doplnit. Pokud jste kuřáci, pak vězte, že káva zkombinovaná s cigaretou značně zatěžuje trávicí trakt a může přispět ke vzniku chronického zánětu sliznice zažívacího ústrojí.
Káva a černý či zelený čaj se do tekutin nepočítají - naopak za každý šálek bychom měli vypít 2 dcl vody. Vhodné jsou také vodou ředěné 100% ovocné džusy.

Aspoň v práci!

Snídat v běhu po cestě croissant nebo koblihu není správná cesta. Sladké pečivo v sobě skrývá nebezpečné transmastné kyseliny. Vyhráno není, ani když dáte pár sušenek. I celozrnné sušenky mají poměrně vysoký glykemický index (GI).
Vyšší glykemický index vede k prudšímu vzestupu hladiny cukru v krvi, tedy i k uvolnění většího množství hormonu inzulínu, který mimo jiné podporuje také ukládání energie do tukových zásob - kromě toho se brzy dostaví hlad.
Aby se GI snížil, musí se celozrnné sušenky konzumovat s mlékem nebo jogurtem.
Pokud do sebe ráno skutečně nic nedostanete, nasnídejte se hned po příchodu do práce.
Balení celozrnných cereáliích je v tomto případě ideální řešení. Jsou stále po ruce, nezkazí se a jsou rychle připravené ke konzumaci.
autor: Redakce
zdroj: Aktuálně.cz
//
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama