jak se zbavit špeků?

20. března 2008 v 16:56 |  Hubnutí
Většině z vás asi tuky nevypadávají z kapsy, jak se tedy dostanou ven? Štěpení tuků a mastných kyselin za vzniku ATP a CP probíhá přímo v místě spotřeby- ve svalové buňce. Česky řečeno musí je spálit vaše svaly. Čím více tedy budete mít svalů, tím více tuků můžete spálit. Dokonce tím víc jich budete pálit i v klidu.
K tomu, aby vůbec mohlo dojít ke spálení tuků, musí se uvolnit ze zásob a dostat se do svalů. Tento přenos probíhá samozřejmě přes krev, jediné vhodné transportní medium v lidském těle. Tento proces spouští adrenalin a glykogen. A dochází k němu teprve až po 40 minutách výkonu v aerobní zóně. Pokud tedy chcete hubnout aerobikem, měli byste cvičit aspoň 2 hodiny. Další možností je pak hubnout pomocí těžkých anaerobní tréninků při následné regeneraci. K hubnutí není přímo zapotřebí posilovat, stačí jakýkoliv běžný pohyb, hlavní je vhodný jídelníček.
Tuky, které jsou ukládány ve špecích jsou uloženy jako triglyceridy. Aby bylo možné je spálit, musí se odstranit glycerol (spálí se stejným mechanizmem jako glukóza) a zbylé mastné kyseliny se zpracují v tzv. krebsově cyklu (spalují se postupně).
Neexistuje jiná cesta, kterou by se tuky dostaly z těla ven než svalovou aktivitou.
Které tuky se spálí první?
Zhubnout musíte všude, tělo nedokáže pálit tuk na určitém místě. Musíte si uvědomit, že pálení tuků probíhá přes krev. A to asi tak, že když svaly svou činností, a je jedno které svaly a kde, spálí určitou energii, tak za určitých okolností se tělo rozhodne použít jako další zdroj energie tuky. Toto rozhodnutí je do praxe uváděno pomocí hormonů a dalších látek, které jsou všechny vypuštěny do krve. A tato krev s touto instrukcí kudy teče tělem a narazí na tuk tak ho použije jako zdroj energie. A po složitých reakcích ho opět krev zanese do cílové stanice- svalů. Zhruba se celý tento proces spouští po 40 minutách cvičení.
Odkud se bude ten tuk brát záleží hlavně na genetických danostech. Tuk tedy tento proces odstraňuje rovnoměrně po celém těle dle genetického klíče. Proto většině žen zůstává nejdéle tuk na bocích, břichu a zadečku. Chce to tedy trpělivost a vhodnou dietou odstraňovat tuk tak dlouho, až budete spokojeni.
Neexistuje jiná cesta, kterou by se tuky dostaly ze zásob do svalů než krev.
Je to jedině krev, která si umí vyzvednout tuk z vašich tukových zásob a odnést ho do svalů. Není v lidských silách přinutit krev, která protýká celým vaším tělem, aby si brala tuk ze zadku a ne z míst, kde se vám to nehodí. Z vašeho těla se tuk dostává v podobě energie, kterou vdají svaly. A do svalů tuk zase přinese krev.
Celý tento systém je uzavřen a neexistuje jiný vchod ani východ.
Shrnutí:
Limitujícím faktorem rychlosti hubnutí je množství svalů. Zázračné produkty nemůžou fungovat, musely by za a) uvolnit tuk do krve a za b) spálit ho ve svalech. Takže pokud produkty slibují, že nemusíte nic dělat, došlo by pouze k uvolnění tuků do krve a to by Vás zabilo. Naštěstí tyto produkty nefungují, tak to přežijete.
Tuk se z těla nevypaří, ani nevypotí, jediná cesta jak se dostane pryč, je rozpustit ho v krvi, dopravit ho do svalů, a tam ho spálit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama