specifikace bulimie

23. března 2008 v 16:44
Bulimie (bulimia nervosa) je jednou z poruch příjmu potravy, stejně jako anorexie. Spočívá v záchvatovitém přejídání a snahou tomuto čelit - buď úmyslném vyvrhování potravy, ale také vyvoláváním průjmu, užívání anorektik či jiných látek k hubnutí se snahou, aby postižený netloustl. Projevuje se zejména u dívek (žen) ve věku 13 - 18 let, není však výjimkou ani ve vyšším věku a u mužů. Bulimie se léčí pomocí psychoterapie.
Bulimie - pochází od slova bulimis což v přesném překladu znamená "býčí hlad", (limos - hlad, bous - býk). Jako první ji takto pojmenoval Gelén (2.stol n.l), ke specifikaci choroby jinak nazývané "vlčím hladem". Když okolo roku 1979 londýnský psychiatr Gerald Rusell oddělil jistý počet pacientek trpících anorexií, které trpěly "zákeřnou odměnou" této choroby. Ta tkvěla v občasném záchvatovém přejídání a ztrátou kontroly nad množstvím zkonzumovaných potravin.
Důkladnější studie poté ukázaly že cca 40 % anorektiček trpí občasnými záchvaty přejídaní a existují osoby, které netrpí anorexií, ale přesto se také často přejídají (třeba i vícekrát než 2 krát týdně) a tato situace trvá déle než tři měsíce. Bylo tedy jasné že tyto osoby trpí úplně jinou nemocí která byla nazvána bulimií (žravostí), která byla později označena jako zravost psychická (mentální) - (bulimia nervosa).

Specifikace bulimie

Za prvé bychom měli nejdříve oddělit onemocnění od obžerství. Postižení bulimií, ačkoliv si uvědomují svou ztrátu kontroly nad vlastním stravováním, se přejídají velice často kdy se snaží hned poté (s pocitem viny z toho, že opět zklamali sami sebe a vzdali se jídlu) aplikovat nejrůznější nebezpečné drastické diety, přehnané cvičení, zvracení, hladovění, užívaní všemožných projímadel aby se co nejdříve zbavili zkonzumovaných potravin (kalorii). Proto je bulimie zdraví nebezpečná
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama